home
  1. Marki samochodów

Filtry

Filtry samochodowe są bardzo istotne i pełnią jedną, choć niezwykle ważną funkcję, od której zależy żywotność innych elementów. Oczyszczają płyny eksploatacyjne i nie pozwalają na przedostanie się zanieczyszczeń - szczególnie stałych - do ważnych podzespołów pojazdu. Wyróżniamy kilka filtrów spotykanych najczęściej - są to filtry oleju, filtry paliwa, filtry powietrza oraz filtry kabinowe. Wszystkie te elementy znajdziesz w GetParts.pl. To sklep, który jest niezwykle popularny i ceniony za indywidualne podejście do każdego klienta oraz jego wsparcie zarówno przed zamówieniem, jak i już po jego złożeniu. Wyróżnia się on między innymi bardzo obszernym asortymentem oraz wysoką jakością wszystkich produktów, wśród których szczególnym zainteresowaniem cieszą się właśnie filtry. To najczęściej wymieniane części eksploatacyjne, od których zależy działanie wielu innych podzespołów. Warto sprawdzić rodzaje filtrów samochodowych na GetParts.pl i zapoznać się z ich działaniem.

Filtry oleju oraz oleje

Olej to ciecz zabezpieczająca całą jednostkę napędową przed przegrzaniem oraz nadmiernym tarciem. Jest to lepki płyn, który zapewnia elementom metalowym odpowiedni poziom poślizgu, znacznie przyczyniając się do poprawy jego trwałości. Silnik pozbawiony oleju jest w stanie pracować raptem przez kilkanaście minut, by po ich upływie ulec całkowitemu zniszczeniu, bez możliwości naprawy.

Filtry oleju z reguły przypominają budową niewielki walec lub puszkę. Na froncie znajdują się dziurki, przez które do środka dostaje się olej oraz duży otwór, przez który wypływa on po oczyszczeniu. We wnętrzu z kolei, znajduje się duża ilość specjalnie przystosowanego materiału, przeważnie papieru zagiętego w kształt harmonijki w celu zwiększenia powierzchni filtrującej. Produkt wyłapuje zanieczyszczenia o wielkości 1/50 milimetra i tym samym bez najmniejszego problemu poradzi sobie z drobinami, których nie byłoby w stanie wyłapać ludzkie oko. Co ciekawe, w filtrze znajdziemy także zawór nadciśnienia, który reguluje pracę filtra i w niektórych warunkach przepuszcza do układu nie przefiltrowany olej. Dzieje się to głównie zimą, kiedy olej jest zbyt gęsty, aby dotrzeć do silnika dostatecznie szybko przez gęstą zabudowę filtra. Filtry paliwa mają swoje fabryczne możliwości i wzorowo spełniają swoje zadanie przez około 1 roku po montażu lub 10 - 15 000 km. Po tym czasie warto je wymienić.

Filtry paliwa

Filtry paliwa działają na niemal identycznej zasadzie do filtrów oleju, lecz oczyszczają nie olej, a benzynę. Ten rodzaj filtra oczyszcza paliwo przed dostaniem się do komór spalania z cząstek stałych, a także - co ciekawe - również z wody. To działanie szczególnie istotne w zimie, kiedy ilość wody odkładającej się w baku paliwa jest znacznie większa niż w okresie letnim. Ten element wymienia się nawet co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, lecz powinno się robić po przejechaniu 10 000 km lub co roku, szczególnie przed nastaniem zimy. Filtry paliwa najwyższej jakości znajdziesz w GetParts.pl w najniższej cenie na rynku.

Filtry powietrza

Warto zadbać także o zakup odpowiednich filtrów powietrza. Jednostka napędowa do pracy wymaga (w dużym uproszczeniu) dwóch czynników - benzyny oraz powietrza. To mieszanka umożliwiająca pracę silnika. Oznacza to zatem, iż nie tylko paliwo wymaga filtracji. Podobnie jest bowiem z powietrzem, które powinno być wręcz idealnie czyste, gdyż znajduje się w nim wiele cząsteczek, które mogłyby spowodować duże uszkodzenia silnika. Filtry powietrza są wykonane z bawełny lub poliestru.

Dlaczego filtry samochodowe są tak istotne?

Filtry samochodowe są niezwykle ważne z punktu widzenia mechaniki samochodowej. Zapewniają idealne oczyszczenie płynów oraz powietrza, poprawiają także działanie jednostki i chronią ją przed uszkodzeniami wynikającymi z dostania się cząstek stałych do jej wnętrza. Mimo tego, wielu kierowców bagatelizuje ich rolę i zdaje się zapominać o wymianie na czas. To złudna oszczędność - już w kilka miesięcy po zapchaniu się któregokolwiek filtra kierowca zauważy pierwsze objawy, które w szybkim czasie mogą stać się początkiem zniszczenia jednostki lub osprzętu, a wszelkie oszczędności będą musiały być przeznaczone na naprawę lub wymianę silnika.

Warto zakupić filtry samochodowe w specjalistycznym sklepie GetParts.pl, gdzie znajdziesz wyłącznie wyselekcjonowane modele najlepszych producentów. Wszystkie mają atrakcyjne ceny, a także długą gwarancję producenta. Co więcej, nasi pracownicy to hobbyści motoryzacji, dlatego służą pomocą na każdym etapie zamówienia i chętnie doradzą w zakupie. Najtańsze filtry samochodowe? Tylko w GetParts.pl!