home
  1. Marki samochodów

Układ hamulcowy

Na bezpieczeństwo podróży wpływa bardzo wiele układów obecnych w praktycznie każdym produkowanym samochodzie. Układ kierowniczy odpowiada za jakość prowadzenia, układ zawieszenia - za zachowanie samochodu podczas manewrów na drodze, a układ hamulcowy - za możliwość zatrzymania się oraz sukcesywnego wytracania prędkości. Właśnie dlatego układ hamulcowy jest od zawsze traktowany najbardziej rygorystycznie podczas okresowych przeglądów, gdyż każdy jego element wpływa bezpośrednio na zdrowie oraz życie pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Każdy układ hamulcowy składa się z podobnych podzespołów. Znajdziemy w nich tarcze lub bębny oraz klocki lub szczęki. To części, które mimo, iż pełnią podobne funkcje, to jednak nieco się różnią budową, a tym samym sposobem hamowania. Wszelkie części do układu hamulcowego znajdziesz na GetParts.pl w atrakcyjnych cenach i do praktycznie wszystkich modeli samochodów.

Układ hamulcowy - ogólne działanie

Układ hamulcowy ma zapewnić kierowcy możliwość bezpiecznego zatrzymania się lub powolnego wytracania prędkości. W tradycyjnych samochodach pedał hamulca jest umieszczony tuż obok pedału przyspieszenia po jego lewej stronie i tym samym obsługuje się go prawą nogą. Zazwyczaj skok pedału hamulca wynosi jedynie kilka centymetrów i jest zdecydowanie krótszy niż skok pedału sprzęgła po to, aby reakcja na trudne warunki była jak najszybsza. Pedał hamulca jest stosunkowo twardy, a działanie - bardzo płynne. Dzięki temu kierowca może decydować o sile hamowania w płynny i jednostajny sposób.

Podczas wciskania pedału hamulca uruchamiane są tłoczki, które przenoszą siłę hamowania na elementy wykonawcze lub bezpośrednio na hamulce w autach pozbawionych wspomagania. W nowszych samochodach spotyka się głównie hamulce tarczowe, z kolei w starszych przeważały hamulce bębnowe. Te drugie znajdziemy także w samochodach kompaktowych na tylnej osi, która tylko w niewielkim stopniu wpływa na funkcjonowanie układu. Wszystko bowiem zależy w głównej mierze od osi przedniej, na którą przenosi się praktycznie cała masa samochodu podczas hamowania.

Rodzaje układów hamulcowych

Wyróżniamy dwa najczęściej spotykane rodzaje hamulców. Hamulce tarczowe są najbardziej wydajne i najtrwalsze, dlatego stosuje się je aktualnie we wszystkich nowoczesnych samochodach, minimum na przedniej osi. Sygnał wysyłany z pedału hamulca automatycznie uruchamia pompę hamowania, która pod dużym ciśnieniem tłoczy płyn hamulcowy wprost do zacisków na obu osiach. Wówczas duże ciśnienie powoduje ich zamknięcie i tym samym wywołuje hamowanie poprzez nacisk na tarczę. Zaciski hamulcowe oraz tarcza są zamontowane na zewnątrz i tym samym są stale chłodzone przez powietrze.

Hamulce bębnowe działają nieco inaczej. Wewnątrz bębna znajdują się duże szczęki, które podczas wciśnięcia pedału hamulca rozwierają się dość intensywnie i tym samym wywierają duży nacisk na wnętrze bębna. To rozwiązanie sprawdzone i testowane przez wiele lat motoryzacji, ale ma kilka wad. Po pierwsze, siła hamowania jest nieco mniejsza niż w przypadku hamulców tarczowych i może nie wystarczyć na zatrzymanie dużego pojazdu. Po drugie, temperatura wytwarzana podczas hamowania dochodzi do kilkuset stopni. Bęben jest zabudowanym elementem, a do wnętrza dostaje się tylko niewielka ilość świeżego powietrza co oznacza, iż po każdym hamowaniu cały element rozgrzewa się do niemożliwych wartości. Zbyt wysoka temperatura jest bardzo złym skutkiem ubocznym.

Z czego składa się układ hamulcowy?

W układzie hamulcowym spotykanych jest wiele elementów niezbędnych w każdym z nich. W hamulcach tarczowych znajdziemy tarcze o różnej średnicy, przeważnie wykonane z metalu. Wersje sportowe mają na swojej powierzchni także specjalne nacięcia, które umożliwiają bardziej wydajne zmniejszanie temperatury. Znajdziesz je w dużej ilości w sklepie motoryzacyjnym GetParts.pl. Klocki hamulcowe to element cierny, który ma za zadanie zatrzymać tarcze obracające się z prędkością równą prędkości obrotowej kół i powinny być zawsze znakomitej jakości, gdyż muszą wytrzymać nie tylko ogromne temperatury, lecz także długie przebiegi. Tłoczki hamulcowe to niewielkie elementy, które mają za zadanie wtłoczyć pod dużym ciśnieniem płyn hamulcowy do zacisków i tym samym spowodować ich zamknięcie. Sam płyn hamulcowy krąży przez gumowe przewody, które muszą wytrzymać bardzo duże ciśnienie panujące w układzie oraz wysokie temperatury płynu hamulcowego. Ostatnim ogniwem jest pompa hamulcowa, która odpowiada za właściwe ciśnienie znajdujące się w układzie i zwiększa je lub zmniejsza zależnie od potrzeb, czyli poziomu wciśnięcia pedału hamulca przez kierowcę. 

W GetParts.pl znajdziesz wszystkie elementy wchodzące w skład każdego układu hamulcowego. Wszystkie pochodzą od znanych i cenionych producentów, którzy wsławili się na rynku motoryzacyjnym najwyższą jakością, precyzyjnym wykonaniem poszczególnych elementów oraz idealnym ich dopasowaniem do pozostałych podzespołów. Ich trwałość pozwala na wiele lat jazdy i pokonanie dziesiątek tysięcy kilometrów. Już dziś przejrzyj asortyment GetParts.pl i wybierz elementy układu hamulcowego najwyższej jakości!