home
  1. Marki samochodów

Amortyzatory / Sprężyny

Układ zawieszenia jest niezwykle istotny i ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Ma za zadanie umożliwić kołom stały kontakt z podłożem całą swoją powierzchnią, a także sprawić, by podróż dla kierowcy i pasażerów była jak najbardziej komfortowa. Z początku istnienia motoryzacji znanej nam obecne, układy zawieszenia były bardzo prowizoryczne. Samochody były wówczas dość lekkie, cechowały się niską mocą oraz niewielką siłą hamowania. Teraz jest zupełnie inaczej. Nowoczesne samochody osiągają zawrotne prędkości, mają bardzo dużą masę, a także mnóstwo mocy i momentu obrotowego. Co więcej, aktualnie produkowane hamulce tarczowe z wieloma tłoczkami są niezwykle mocne i każde intensywne hamowanie przenosi całą wagę samochodu na przód, tym samym mocno dociążając przednie zawieszenie. To powoduje, że zawieszenie pojazdu stało się bardziej zaawansowane i niezwykle trwałe. Sprawdź na GetParts.pl czym charakteryzuje się układ zawieszenia i zadbaj o niego kupując najlepsze części w naszym sklepie!

Różnorodne układy zawieszenia

Każdy producent podchodzi do kwestii zawieszenia w zupełnie różny sposób. Firmy stale udoskonalają swoje układy, aby móc zaoferować swoim klientom doskonałą trakcję w każdych warunkach, a także jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. W motoryzacji znajdziemy dwie grupy układów zawieszenia, mianowicie zawieszenie zależne oraz niezależne. W układzie niezależnym każde koło samochodu ma swój własny układ zawieszenia i tym samym w żaden sposób nie oddziałuje na koło przeciwległe. W zawieszeniu zależnym z kolei mamy do czynienia z belką, która łączy oba przeciwstawne koła. Oba rozwiązania moje swoje zalety, jak i wady.

Zawieszenie zależne jest najczęściej spotykane w samochodach z dawnych lat lub w autach ciężarowych czy też terenowych, szczególnie starego typu. W tym układzie najistotniejszą wadą jest duża waga poprzecznej belki, która do pracy wymaga również mnóstwa miejsca w kabinie na wykonywanie pionowych ruchów w trakcie pokonywania nierówności.

Zawieszenie niezależne jest spotykane zdecydowanie najczęściej. Samochód wyposażony w takie zawieszenie dobrze się prowadzi, a podczas dynamicznego pokonywania zakrętów występują tylko niewielkie przechyły na boki. Ponadto oddzielne systemy zawieszenia w każdym kole uniemożliwiają zmianę kąta pochylenia kół, co skutkuje zmniejszeniem ich kontaktu z podłożem.

Z jakich części składa się zawieszenie?

Budowa zawieszenia jest bardzo skomplikowana, gdyż skuteczne pokonywanie nierówności jest wypadkową działania dziesiątek elementów. Wszystkie są perfekcyjnie do siebie dopasowane i charakteryzują się niewielką tolerancją błędu. Właśnie dlatego najważniejszy jest wybór poszczególnych części. W GetParts.pl znajdują się części samochodowe najwyższej jakości, które są w stanie wytrzymać trudy jazdy po bezdrożach i ulicach o wątpliwym stanie nawierzchni.

Każda część znajdująca się w układzie zawieszenia ma swój cel i została zaprojektowana pod kątem wykonywania pewnej pracy. Do grupy elementów tłumiących należą podzespoły, które są w stanie zminimalizować drgania podczas pokonywania niewielkich nierówności. Elementami sprężystymi nazywamy części magazynujące energię kinetyczną, które oddają ją w bardziej kontrolowany i bezpieczny sposób, jak charakterystyczne sprężyny zawieszenia. W grupie podzespołów wodzących znajdują się elementy montażowe, które łączą koła z ramą samochodu.

Amortyzator to podłużny element o zamkniętej budowie, który ma za zadanie amortyzować nierówności i dawać kierowcy kontrolę nad autem podczas ich pokonywania. Co ciekawe, ten element jest dogłębnie sprawdzany na stacji kontroli pojazdów, a wynik testu jest prezentowany na tablicy w formie procentowej sprawności.

Sworznie i wahacze. Wahacz to łącznik koła z nadwoziem i tym samym pełni fundamentalną rolę podczas bezpiecznej jazdy, zaś sworzeń to część łącząca wahacz ze zwrotnicą. Sama zwrotnica to już element mający duży wpływ na prowadzenie pojazdu, gdyż prowadzi koło na wprost w pozycji przewidzianej podczas projektowania.

Typowe uszkodzenia

Elementy zawieszenia ulegają czasami uszkodzeniom. Zazwyczaj wszelkie awarie układu zawieszenia są efektem najechania na dużą nierówność, która wywołuje w każdym elemencie bardzo duże przeciążenia, co często kończy się uszkodzeniem najmniej trwałego z nich. Podczas bardzo dynamicznego pokonywania ostrych zakrętów i najeżdżania w tym samym czasie na nierówności, nadmiernie obciążamy drążki kierownicze, które mogą pęknąć lub nieco się zgiąć. Podobnie jest z łącznikami stabilizatora. Wahacze oraz sworznie mogą odmówić posłuszeństwa także podczas jazdy na wprost po nawierzchni w bardzo złym stanie. W sklepie motoryzacyjnym GetParts.pl znajdują się tylko i wyłącznie najlepsze elementy zawieszenia od producentów doskonale znanych w motoryzacyjnym świecie. Nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i udzielą fachowej rady. Zamów już dziś!