home
  1. Marki samochodów

Układ kierowniczy

Każdy samochód wyposażony jest w dość skomplikowany układ kierowniczy. To od niego zależy komfort prowadzenia oraz w dużym stopniu także bezpieczeństwo jazdy. Niewielu kierowców jest świadomych jego fundamentalnej roli, lecz na szczęście wszelkie elementy są rygorystycznie sprawdzane przez pracownika stacji kontroli pojazdów. W skład układu kierowniczego wchodzi mnóstwo podzespołów, a wszystkie pełnią niezwykle istotne role. Warto znać między innymi układ wspomagania, na który składa się między innymi pompa wspomagania (lub silnik elektryczny) oraz przewody, a także przekładnię kierowniczą, która przenosi ruchy kierownicą bezpośredni na jezdnię w postaci ruchu przednimi kołami. Niestety, układ ten ulega częstym awariom, głównie ze względu na warunki niesprzyjające jeździe, np. w postaci nierówności czy zbyt szybkiego pokonywania zakrętów. Koniecznie poznaj układ kierowniczy z bliska i zastosuj najlepsze części zamienne dostępne w GetParts.pl!

Jakie rozróżniamy układy wspomagania?

Układ napędowy samochodu umożliwia ruch auta do przodu, zaś układ kierowniczy pozwala kierowcy na decydowanie o kierunku jazdy. Właśnie dlatego jest to niezwykle istotna część. Wyróżniamy kilka rodzajów układów kierowniczych, a w zasadzie ich wspomagania. Pompa hydrauliczna jest spotykana najczęściej w starszych samochodach większości klas, a zasada działania jest dość prosta. Pompa działa cały czas w sposób ciągły, a ruchy wykonywane kierownicą są “wzmacniane” przez duże ciśnienie, które jednocześnie zmniejsza siłę wymaganą do dokonania pełnego obrotu. Jest to jednak dość skomplikowany układ, który pada ofiarą niespodziewanych awarii i uszkodzeń, dlatego większość producentów wycofało się z jego stosowania.

Elektryczne wspomaganie jest realizowane nie przez pompę hydrauliczną, a przez silnik elektryczny. To rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze za sprawą możliwości zmiany intensywności wspomagania oraz mniejszej siły potrzebnej do obrotu kierownicą. Silniki wspomagania są także praktycznie niezniszczalne, ponadto nie wpływają znacząco na podwyższenie spalania. Warto także wiedzieć, że są również lżejsze niż pompy hydrauliczne wymagające płynu, a także posiadają w swojej budowie mniej elementów ruchomych.

Starsze samochody nie są jednak wyposażone w żaden z tych systemów i tym samym siła wymagana do wykonania obrotu kierownicą jest nieporównywalnie większa niż w przypadku systemów wspomagania. Tak podstawowy układ kierowniczy był stosowany w dawnych latach i samochodach wszelkiego rodzaju. Producenci jednak dość szybko postawili na znane nam do tej pory rozwiązania, które zdecydowanie ułatwiają manewrowanie wszystkim kierowcom.

Przekładnia kierownicza

Z pewnością każdy właściciel używanego samochodu doskonale wie, że częścią narażoną na największe zużycie jest z pewnością przekładnia kierownicza, zwana również maglownicą. To długi metalowy element, w którym znajduje się specjalna przekładnia zębata umożliwiająca przełożenie ruchu wieńca kierownicy na ruch kół. Mimo, iż element ten nosi miano bezobsługowego, to w pewnym momencie staje się wyeksploatowany i wymaga wymiany lub regeneracji. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest między innymi stan nawierzchni. Duża liczba poprzecznych nierówności oraz ogólnie pojęty zły stan asfaltu przyczyniają się do przymusu okresowej wymiany tego elementu.

Zużycie maglownicy objawia się bardzo niepokojąco. Wszelkie ruchy wykonywane kierownicą zdają się być mniej płynne i bardziej nieprzewidywalne, a także opóźnione. Przyczyną tego stanu rzeczy jest zwiększający się luz na zębatkach, które łączą kolumnę kierowniczą z maglownicą za pomocą wału z przegubem krzyżakowym. W najgorszych przypadkach może dojść do całkowitej utraty sterowności i tym samym stworzenia ogromnego niebezpieczeństwa drogowego. Warto zatem wymieniać ten element na czas i stosować tylko sprawdzone rozwiązania. W GetParts.pl znajdziesz najlepsze modele, które powstały z rąk znanych producentów i charakteryzują się doskonałą jakością oraz idealnym dopasowaniem do danego modelu samochodu.

Dlaczego układ kierowniczy jest tak istotny?

Należy wiedzieć, że układ kierowniczy w samochodzie bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Zużycie któregokolwiek elementu prowadzi do niebezpieczeństwa, a także do braku komfortu jazdy z powodu ciągłego “kontrowania” samoistnych ruchów samochodu po naszym pasie ruchu. Właśnie z tego powodu stacje kontroli pojazdów podczas przeglądu okresowego bacznie obserwują dosłownie każdy element wchodzący w skład tego układu. Pracownik sprawdzi wówczas wszelkie wycieki, luzy na kierownicy, a także poszuka innych problemów mogących wskazywać kłopoty z układem kierowniczym.

W GetParts.pl znajdziesz wszystkie części składowe układu kierowniczego. Każdy element pochodzi od najlepszych producentów, którzy wsławili się na rynku motoryzacyjnym między innymi wysoką jakością, wzorową trwałością, a także doskonałą obsługą gwarancyjną. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jazdy jest najważniejsze - zadbaj o nie wraz z GetParts.pl!