home
  1. Marki samochodów

Napęd pasowy

Wiele podzespołów silnika jest napędzanych za pomocą specjalnych, trwałych i niezwykle wytrzymałych pasków. Są używane do napędzenia między innymi pompy wspomagania w wersji hydraulicznej, a także alternatora oraz innych elementów samochodu, które do pracy wymagają stałego zasilania energią mechaniczną. Właśnie w tym celu powstały paski napędowe, dostępne w setkach rozmiarów oraz technologii wykonania, które stanowią nierozłączny element wszystkich pojazdów mechanicznych. Warto jednak wiedzieć, że to stosunkowo sprężysty element, który często ulega awariom. Nierzadko bardzo kosztownym - szczególnie wtedy, gdy pęknie pasek rozrządu, co może dosłownie zniszczyć jednostkę i spowodować jej zupełne unieruchomienie. W GetParts.pl otrzymasz najlepsze paski napędowe, pochodzące od znanych i cenionych producentów motoryzacyjnych, którzy od lat cieszą się doskonałą renomą, a także istnieją na rynku już od wielu dziesięcioleci. Przekonaj się sam!

Paski napędowe i ich rola

Większa część osprzętu jednostki napędowej jest zasilana energią pochodzącą z wału korbowego, zatem bezpośrednio z silnika. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż pobieranie energii elektrycznej wprost z akumulatora, co z pewnością szybko doprowadziłoby do jego nadmiernej eksploatacji. Co więcej, podzespoły wymagające zasilania energią mechaniczną muszą być zawsze sprawne, gdyż może od nich zależeć żywotność jednostki napędowej. Energia elektryczna pochodząca z akumulatora jest niepewna i tym samym nie gwarantuje 100% pewności podczas zasilania najbardziej fundamentalnych podzespołów. Właśnie dlatego wszyscy producenci stosują bezawaryjne paski napędowe.

W większości pojazdów paski napędowe służą do dostarczania energii mechanicznej np. do hydraulicznej pompy wspomagania. To stale pracujący element, który musi do pracy mieć ciągły i nieprzerwany dostęp energii. Pompa działa od chwili uruchomienia samochodu, aż do jego wyłączenia na postoju. Równie istotny jest pasek napędowy alternatora, czyli prądnicy ładującej akumulator podczas jazdy i postoju, gdyż prądnica działa zawsze wtedy, kiedy uruchomiona jest jednostka napędowa.

Większość samochodów jest chłodzona cieczą, do czego wymaga się między innymi sprawnej, mocnej i trwałej pompy cieczy chłodzącej. W tym celu stosuje się paski, które dostarczają do niej energię bezpośrednio z wału napędowego, zapewniając jej idealne warunki do pracy. Należy przy tym pamiętać o uszkodzeniach tego elementu. W przypadku awarii paska do pompy cieczy chłodzącej warto mieć na uwadze przykre konsekwencje. Ciecz chłodząca przestaje wówczas krążyć w układzie i tym samym w szybkim czasie jednostka napędowa ulega przegrzaniu, często uszkadzając się w sposób uniemożliwiający naprawę, np. poprzez zatarcie. W ten sam sposób zasilana jest również sprężarka klimatyzacji.

Rodzaje pasków napędowych

W motoryzacji występują dwa rodzaje pasków napędowych - klinowe oraz wielorowkowe. Paski klinowe są bardzo tradycyjne i niezbyt zaawansowane technicznie. Przez swoją budowę ulegają bardzo szybkiemu zużyciu, często ślizgają się wywołując znany użytkownikom starszych modeli samochodów pisk, a także często ulegają awariom i tym samym pęknięciu. Są coraz rzadziej stosowane i tym samym zostały wyparte przez unowocześnione modele wielorowkowe.

Paski wielorowkowe mają na swojej powierzchni - jak nazwa sugeruje - dużą liczbę rowków, które umożliwiają paskowi lepsze przyleganie do powierzchni kół napędowych. Taka forma jest także bardziej bezpieczna, gdyż pomiędzy rowkami - na tzw. garbach - występuje większa ilość gumy, które nadają paskowi dużej trwałości. Są nie tylko mniej awaryjne i bardziej pewne, lecz także pracują ciszej i z mniejszą ilością wibracji.

Uszkodzenia pasków napędowych

Warto wiedzieć, że uszkodzenie paska napędowego może - choć nie musi - nieść za sobą przykre, a często także kosztowne problemy. Największe kłopoty są zdecydowanie z chłodzeniem, które natychmiast przestaje działać. Wówczas dalsza jazda jest zupełnie niedozwolona. W przypadku sprężarki klimatyzacji sytuacja jest nieco inna, gdyż hipotetycznie można sobie pozwolić na dalszą jazdę bez tego systemu. Podobnie jest z alternatorem, który z pewnością spowoduje wyczerpanie się akumulatora, lecz na przestrzeni nie kilku, a kilkudziesięciu kilometrów.

Gdzie kupować paski napędowe?

Paski napędowe to bardzo tani, a jednak niezwykle istotny element każdego samochodu. To w głównej mierze od niego zależy możliwość kontynuowania jazdy oraz żywotność jednostki napędowej. Warto zatem zaopatrywać się w nie tylko i wyłącznie w sprawdzonych sklepach. W GetParts.pl znajdziesz najlepsze bezawaryjne paski napędowe, wyprodukowane z trwałych materiałów, pozbawione błędów konstrukcyjnych. Wszystkie pochodzą od znanych producentów, którzy doskonale rozumieją potrzeby klientów. Co więcej - mają bardzo atrakcyjną cenę.