home
  1. Marki samochodów

Czyszczenie szyb

Widoczność przez szybę czołową jest fundamentalna do zachowania bezpiecznej jazdy samochodem osobowym. Na układ jej oczyszczania wpływa działanie wielu elementów. Przeważnie kierowcy widzą tylko jego ostatnią część, a mianowicie pióra wycieraczek, czyli najczęściej wymieniany element eksploatacyjny oraz dysze spryskiwaczy, które po uszkodzeniu uniemożliwiają czyszczenie szyb. Jednak sprawność całego układu to wypadkowa działania dziesiątek elementów, które powinny być w perfekcyjnym stanie i idealnie ze sobą współpracować. Wielu kierowców o tym zapomina i o uszkodzeniu podzespołu dowiadują się w najmniej oczekującej sytuacji, np. podczas jazdy w deszczu. Warto dowiedzieć się więcej na temat czyszczenia szyb oraz poznać wpływ poszczególnych elementów na bezpieczeństwo podróżujących oraz komfort kierowcy. Najlepsze części zamienne znajdziesz w GetParts.pl!

Z czego składa się układ oczyszczania szyb?

Cały układ rozpoczyna się od zbiornika, czyli dość obszernego pojemnika, w którym magazynuje się odpowiedni płyn do szyb. W większości samochodów cały pojemnik wystarcza na wiele tysięcy kilometrów, a w nowszych nadchodząca potrzeba wymiany jest sygnalizowana na komputerze pokładowym. To duże ułatwienie dla kierowców, którzy o braku płynu dowiadują się dopiero po całkowitym opróżnieniu pojemnika. W dolnej części zbiornika znajdziemy pompkę z wylotami na zewnątrz, która ma za zadanie przenieść płyn do dalszego odcinka układu.

Tuż za zbiornikiem znajduje się silnik o stosunkowo sporej mocy, który ma za zadanie przetłoczyć płyn ze zbiornika i wpompować go w układ, wytwarzając przy tym na tyle duże ciśnienie w dyszach, aby umożliwić kierowcy czyszczenie szyb. Cały układ składa się także z wielu wężyków gumowych i mocowań. Dysze spryskiwaczy, czyli ostatni element układu, mają za zadanie rozproszyć płyn na szybę i ukierunkować strumień na miejsca przewidziane konstrukcyjnie, przeważnie centralną część szyby samochodowej. Pojedyncza dysza znajduje się także z tyłu samochodu, z reguły nad tylną szybą. Wszystkie te części znajdziesz w dużej ilości na GetParts.pl w doskonałej cenie i w wielu wariantach.

Dysze spryskiwaczy

Warto wiedzieć, że dysze spryskiwaczy są niezwykle istotnym elementem z punktu widzenia kierowcy. To często właśnie one zawodzą, głównie z powodu stałej ekspozycji na zanieczyszczenia oraz działanie ujemnej temperatury. Zazwyczaj z przodu samochodu znajdują się dwie dysze, po jednej na każdą jego stronę. Większość dysz tworzy jeden, bardzo wąski strumień, który pod dużym ciśnieniem trafia wprost na szybę i zostaje rozprowadzony przez pracujące wycieraczki, czyszcząc tym samym szybę. Producenci chcąc udoskonalić ten element, wprowadzili “mgłowe” dysze spryskiwaczy, które działają podobnie, lecz dają zupełnie inny efekt. Zgodnie ze swoją nazwą, tworzą bowiem mgiełkę, która trafia na całą szybę i równomiernie ją pokrywa, dzięki czemu wycieraczki z pewnością usuną praktycznie każde zabrudzenie.

Pióra wycieraczek i ramię wycieraczki

Warto wiedzieć, że dobrze rozprowadzony płyn sam w sobie nie usunie zanieczyszczeń, a wręcz ograniczy widoczność. Niezbędne są wycieraczki, na które składa się kilka elementów. Wewnętrzne silniki, które umożliwiają wycieraczkom ruch, ramię wycieraczki - przeważnie bardzo mocne, wykonane z metalu - oraz pióra wycieraczek, czyli ostatni element, który jednocześnie jako jedyny ma bezpośredni kontakt z szybą. Wycieraczki to podłużny element gumowy, umiejscowiony na plastikowym lub metalowym korpusie, występujący w trzech najczęściej spotykanych wariantach. 

Wycieraczki szkieletowe są wykonane z elementów metalowych, które mają za zadanie docisnąć wycieraczkę do szyby, zaś sam element gumowy ma kilka milimetrów grubości. Wycieraczki bezszkieletowe są bardzo miękkie, gdyż w całości składają się z dużego elementu gumowego, dzięki czemu idealnie przylegają do szyby na całej jej powierzchni. Ostatnim rodzajem są wycieraczki hybrydowe, które łączą w sobie zasadę działania obu powyższych, a - co ciekawe - są pozbawione ich wad. To w większości przypadków najlepszy wybór.

Szyby samochodowe

Równie istotne są szyby samochodowe, które należy zawsze bezwzględnie utrzymywać w jak najlepszej kondycji. Zużycie szyby, objawiające się głównie powstającymi ryskami i zmatowieniami, w szybkim czasie prowadzi do rozproszenia światła, czy niebezpiecznego soczewkowania. Co więcej, głębokie rysy uniemożliwiają utrzymanie szyby samochodowej w należytej czystości, gdyż do ich wnętrza dociera duża ilość zanieczyszczeń, które coraz ciężej usunąć za pomocą wycieraczki. Warto wówczas ją wymienić na nową i uniknąć problemów na przyszłość.

Problemy z czyszczeniem szyb

Najczęstszą usterką, z którą spotyka się wiele osób jest zatkanie jednej z dysz, która zupełnie uniemożliwia rozprowadzenie płynu po szybie. Wystarczy ją wówczas albo oczyścić - jeśli zabrudzenie jest z zewnątrz - lub wymienić na nową, co jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, szczególnie biorąc pod uwagę bardzo niski koszt zakupu tego elementu. Często także zdarza się, że dysza kieruje strumień w niewłaściwą część szyby samochodowej. To najprostsza usterka, gdyż wymaga jedynie właściwego ustawienia. Przecieki w układzie zazwyczaj występują po stłuczkach lub wypadkach, a także w wyniku parcenia elementów gumowych.