home
  1. Marki samochodów

Skrzynia biegów

Każdy pojazd do pracy w odpowiednich warunkach potrzebuje sprawnej skrzyni biegów, której praca polega na zmianie przełożeń podczas jazdy. Na rynku znajdziemy skrzynie manualne - najbardziej rozpowszechnione - oraz automatyczne, a także bezstopniowe typu CVT. Działanie skrzyni biegów jest niezwykle skomplikowane i zarazem oparte o funkcjonowanie dziesiątek precyzyjnie wykonanych części. Właśnie dlatego są one podatne na występowanie różnego rodzaju awarii, które często niestety okazują się być niemożliwe do naprawy, przez co wymagana jest wymiana całego podzespołu. To jednak najgorsza wizja - wszystkie części do skrzyni biegów znajdziesz w GetParts.pl, w doskonałej cenie. Oferowane przez nas podzespoły pochodzą od najlepszych producentów, cenionych przez większość kierowców i firm zainteresowanych motoryzacją. Ponadto chętnie pomagamy na każdym etapie zamówienia i z przyjemnością udzielimy wszelkich rad, zarówno przed zakupem, jak i już po jego dokonaniu.

Działanie skrzyni biegów

Skrzynia biegów to bardzo skomplikowany mechanizm zębatek i przekładni, który umożliwia zmianę przełożenia w trakcie jazdy. Dzięki różnym przełożeniom, dla przykladu samochód przy prędkości obrotowej silnika “X” może jechać z prędkością 100 km/h, a także z prędkością 10 km/h. Byłoby to niemożliwe przy braku skrzyni biegów. Wówczas pojazd nie mógłby efektywnie wykorzystać swojej energii oraz mocy. Skrzynia biegów do odpowiedniej pracy wymaga także sprzęgła, które rozłącza moc obrotową wału napędowego i pozwala na zmianę przełożenia i tym samym zazębienia się zębatek. Warto wiedzieć, że w motoryzacji znajdziemy trzy główne typy skrzyń biegów, które dość znacznie wpływają na komfort oraz radość płynącą z jazdy.

Manualna skrzynia biegów

Manualne skrzynie biegów są spotykane zdecydowanie najczęściej. Obsługuje się je za pomocą lewarka, zwanego także dźwignią zmiany biegów oraz sprzęgła. To jednocześnie pierwszy rodzaj skrzyni biegów stosowany w masowo produkowanych samochodach, dlatego charakteryzuje się stosunkowo wysoką bezawaryjnością oraz brakiem elementów eksploatacyjnych. Większość mechanicznych skrzyń biegów ma 5 lub 6 przełożeń do przodu oraz jeden bieg wsteczny. Należy jednak pamiętać, że do obsługi skrzyni manualnej niezbędne jest także odpowiednie sprzęgło oraz często także koło dwumasowe. Te elementy to części ściśle połączone z działaniem skrzyni biegów i w przeciwieństwie do niej, często ulegają zużyciu. Wymagają wówczas dość kosztownej wymiany na nowe. Wszystkie części tego typu są dostępne w GetParts.pl. 

Skrzynia automatyczna

Skrzynia automatyczna działa na zupełnie innej zasadzie. Funkcjonowanie opiera się na przekładniach planetarnych, które są obsługiwane przez sterownik skrzyni biegów i tym samym kierowca nie dokonuje tego własnoręcznie. Dobór przełożenia jest wypadkową prędkości obrotowej kół, poziomu wciśnięciu pedału przyspieszenia oraz wybranego trybu jazdy (w nowszych modelach). Takie skrzynie biegów są niezwykle popularne w krajach rozwiniętych i stanowią trzon sprzedaży większości firm motoryzacyjnych. Co ciekawe, są także bardzo trwałe i wytrzymałe, lecz wymagają niekiedy sprawdzenia poziomu oleju, którego zbyt niska ilość w skrajnych przypadkach oznacza duże wydatki związane z remontem. Wiele lat temu skrzynie automatyczne dysponowały raptem trzema biegami i tym samym wyposażone w nie samochody były powolne i pochłaniały bardzo dużo paliwa. Teraz role się odwróciły, a popularne już “automaty” dysponują nawet 10-cioma przełożeniami!

Skrzynia bezstopniowa

Ostatnim i zarazem najmniej popularnym rodzajem skrzyni biegów, są niezwykle ciekawe wersje bezstopniowe. Ich działanie opiera się na zwiększaniu i zmniejszaniu obwodu specjalnego pasa klinowego, który płynnie zmienia przełożenie. Co ciekawe, w tej skrzyni nie ma biegów, a o prędkości obrotowej płynnie decyduje pas klinowy, który zmienia swoją pozycję na długim wale. To skrzynia, która umożliwia ciągłą jazdę na najbardziej wydajnych obrotach, lecz jest stosunkowo rzadko spotykana. Jednym z głównych minusów tej skrzyni jest jej funkcjonalność. Dźwięk generowany podczas przyspieszania jest stały i niezmienny, gdyż obroty również utrzymują się w określonej pozycji. Samochód wówczas stale przyspiesza, choć nie ma to odzwierciedlenia w prędkości obrotowej silnika.

Części do skrzyni biegów

W GetParts.pl znajdziesz wszystkie części do skrzyni biegów przeznaczone do większości samochodów. Poszczególne podzespoły cechują się doskonałą jakością i oferują wiele lat użytkowania za sprawą wytrzymałych materiałów oraz nowoczesnej techniki produkcji. Co ważne, cały asortyment GetParts.pl jest rekomendowany przez naszych fachowców, którzy chętnie udzielą na jego temat wszelkich informacji. Zamów już dziś interesujące Cię części do skrzyń biegów!