home
  1. Marki samochodów

Ogrzewanie / Wentylacja

Dla większości kierowców podczas podróży w szczególności liczy się komfort jazdy. To niezwykle istotne zagadnienie, gdyż bardzo często niewłaściwa temperatura, niekomfortowa wilgoć czy niepokojące zapachy mogą skutecznie zmniejszyć refleks kierowcy i wywoływać rozkojarzenie oraz irytację. W lecie kierowcy w naszej szerokości geograficznej borykają się z upałami, często przekraczającymi 30 stopni Celsjusza. Zimą jest odwrotnie - temperatura spada nawet do -30 stopni i swoim działaniem potrafi unieruchomić pojazd, nie pozwolić na jego rozruch, a także przyczynić się do braku jakiegokolwiek komfortu jazdy przez minimum kilka kilometrów, kiedy to silnik zaczyna osiągać swoją temperaturę roboczą. Ogrzewanie samochodowe bardzo często się psuje, pojawiają się kłopoty z osiągnięciem żądanej temperatury, a do tego często pojawiają się podmuchy zimna z nawiewów, mimo ustalenia wysokiej wartości. W GetParts.pl znajdziesz najlepsze części do układu wentylacji i ogrzewania, pasujące do większości samochodów dostępnych na rynku. Sprawdź naszą ofertę!

Ogrzewanie samochodowe - nieco historii

Pierwsi nabywcy motoryzacyjnych “wynalazków” musieli podróżować samochodem bez ogrzewania - tym samym zimą podróż samochodem była tak niekomfortowa, jak przebywanie na dworze. Kres tym problemom położyli w 1917 roku ówcześni inżynierzy, którzy wynaleźli ciekawy pomysł, będący prawdziwą innowacją. Mianowicie spaliny po opuszczeniu układu spalania trafiały bezpośrednio do prowizorycznej nagrzewnicy, która - tylko w pewnym stopniu - ogrzewała kabinę podobnie do kaloryfera w bloku mieszkalnym. Wydajność była jednak niska, dlatego w 1929 Henry Ford oraz jego konstruktorzy zdecydowali o stworzeniu kolejnego rozwiązania, które - podobnie do poprzedniego - również nie było pozbawione wad. Tym razem ciepło generowane przez silnik było wtłaczane do kabiny za pomocą wentylatorów. Rozwiązanie było bezpieczne i stosunkowo niedrogie w produkcji, lecz także niezbyt wydajne.

Pionierem ogrzewania znanego nam z aktualnych samochodów była niezależna niemiecka firma Webasto, która zapoczątkowała rozwiązanie praktycznie pozbawione wad i z tego powodu stosowane powszechnie aż do teraz. Ogrzewanie w tej formie następuje za pomocą cieczy chłodzącej silnik, która pobierając ciepło z jednostki napędowej ogrzewa również kabinę, by później trafić do chłodnicy umieszczonej na froncie pojazdu. To rozwiązanie bezpieczne i w żaden sposób nie podnosi spalania paliwa, ale ma jedną, choć bardzo dużą wadę. Aby w kabinie było ciepło, silnik musi się rozgrzać do właściwej temperatury. Dopiero wtedy powietrze jest ciepłe i może skutecznie ogrzewać kabinę pasażerską.

Co najczęściej psuje się w układzie wentylacji i ogrzewania?

Bardzo często awarie dotykają między innymi nagrzewnicę, która ogrzewa powietrze za pomocą temperatury silnika i działa podobnie do chłodnicy, lecz na zupełnie odwrotnej zasadzie. Mianowicie ciecz chłodząca przepływa przez wiele wąskich rurek o dużej powierzchni roboczej, które rozgrzewają się do temperatury silnika, a wentylatory wydmuchują to wprost do kabiny. Nagrzewnica często przecieka i zatyka się przez odkładający się kamień lub zanieczyszczenia zmniejszające prześwit kolejnych rurek. Należy ją wówczas wymienić na jeden z modeli dostępnych w GetParts.pl.

Równie często przyczyną braku ogrzewania lub zmniejszonej wydajności jest termostat. Działanie tego podzespołu jest dość proste, aczkolwiek bardzo istotne z punktu widzenia kierowcy oraz pojazdu. Ciecz chłodząca silnik krąży po dwóch obiegach - małym oraz dużym. W pierwszym z tych obiegów ciecz omija chłodnicę i tym samym nie obniża swojej temperatury, zaś w obiegu dużym - pełnym - rozgrzana ciecz przechodzi także przez chłodnicę, która zmniejsza jej temperaturę. Uszkodzenie termostatu może mieć różne skutki. Termostat otwarty na duży obieg ciągle chłodzi ciecz chłodzącą i tym samym wywołuje stałą jazdę na chronicznie niedogrzanym silniku. Termostat możesz kupić w GetParts.pl w najlepszej jakości, od znanych i renomowanych producentów.

Niezbędny układ wentylacji i ogrzewania

Ogrzewanie wnętrza pojazdu to jeden z czynników, który bezpośrednio wpływa nie tylko na komfort jazdy, lecz także na bezpieczeństwo podróżujących. Niebezpieczne rozkojarzenie,  prowadzenie w grubych rękawicach i z założoną kurtką zimową bardzo często upośledza ruchy i sprawność motoryczną. Właśnie dlatego warto reagować natychmiast na pojawiające się problemy w układzie wentylacji i ogrzewania.

W GetParts.pl znajdziesz wyselekcjonowane podzespoły do ogrzewania wnętrza pojazdu, które będą doskonale spełniać swoje zadanie przez wiele lat po instalacji. Warto wiedzieć, że wszystkie pochodzą od znanych, cenionych producentów i zostały objęte wieloletnią gwarancją producenta. W GetParts.pl każda część ma także bardzo atrakcyjną cenę, które zdecydowanie zachęcają do zakupu.