home
  1. Marki samochodów

Klimatyzacja

Odpowiedni komfort podróży jest nie tylko uprzyjemnieniem często dość mozolnej jazdy, lecz także dbaniem o bezpieczeństwo. Szczególnie letnie upały z temperaturą powyżej 30 stopni stają się bardzo uciążliwe dla kierowców, którzy są wówczas rozkojarzeni i często podejmują niewłaściwe decyzje, które mogą zaważyć na zdrowiu i życiu. O dostarczenie i utrzymanie w kabinie odpowiedniego powietrza dba klimatyzacja samochodowa. Jej działanie jest stosunkowo skomplikowane - cały układ składa z dziesiątek części, które bardzo ściśle ze sobą współpracują. Są to między innymi sprężarka klimatyzacji zwana także kompresorem, skraplacz, osuszacz oraz zawór rozprężający, a także parownik i wiatrak wentylatora. To główne podzespoły, które - niestety - bardzo często ulegają zużyciu. W sklepie GetParts.pl znajdziesz najlepsze podzespoły klimatyzacji, które pochodzą od znanych i lubianych producentów i zostały objęte długą gwarancją. Przekonaj się sam!

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Układ klimatyzacji w samochodzie jest niewielki, lecz dość skomplikowany, szczególnie dla osób nie znających się na mechanice. System ten jest w pełni zamknięty i samowystarczalny, dlatego do środka nie mają dostępu dosłownie żadne gazy czy ciecze z zewnątrz. Powszechnie przyjęło się, że układ klimatyzacji w samochodzie dzieli są na dwie części, mianowicie niskociśnieniową oraz wysokociśnieniową. 

Cała praca układu zaczyna się od kompresora, który ma za zadanie tłoczyć czynnik chłodniczy do układu i zwiększać oraz zmniejszać jego ciśnienie. To pod wpływem ciśnienia zmienia się charakterystyka pracy czynnika. Po opuszczeniu kompresora, czynnik trafia wprost do chłodnicy klimatyzacji, w której zostaje wstępnie obniżona jego temperatura, często o kilka stopni, lecz w dalszym ciągu pozostaje on ciepły. To tam następuje zmiana formy czynnika, z gazowej w ciekły i trafia wówczas do osuszacza. Rolą tego urządzenia jest oddzielenie wszelkich elementów pobocznych czynnika chłodniczego.

Tak osuszony czynnik trafia do jednej z najistotniejszych części, mianowicie zaworu rozprężającego. To od jego działania zależy w głównej mierze temperatura czynnika w układzie. Zawór ten ma za zadanie rozprężyć czynnik i tym samym znacznie go schłodzić i zarazem zmniejszyć jego temperaturę. Schłodzony czynnik trafia wprost do parownika połączonego z wentylatorem, który kieruje do wnętrza kabiny powietrze tłoczone przez żebra parownika.

Wszystkie te elementy do większości samochodów znajdziesz w GetParts.pl - sklepie, który jest znany z doskonałego podejścia do klientów oraz bardzo szerokiej oferty. Wszystkie produkty dostępne w naszym asortymencie są dokładnie wyselekcjonowane i cechują się najwyższym poziomem jakościowym. Co więcej, oferowane podzespoły mają bardzo atrakcyjne ceny i tym samym może sobie na nie pozwolić dosłownie każdy fan motoryzacji, majsterkowicz, czy też duży punkt obsługi mechanicznej. 

Dlaczego klimatyzacja samochodowa jest ważna?

Warto wiedzieć, że działanie klimatyzacji samochodowej jest dosłownie najważniejsze w kontekście komfortu. Powietrze, którym oddychamy ma decydujący wpływ na jakość podróży oraz bezpieczeństwo czy szybkość reakcji na gwałtowną zmianę warunków na drodze. Latem, gdy powietrze jest upalne, a promienie słoneczne bardzo intensywne, zdecydowanie spadają umiejętności szybkiej reakcji, refleksu czy logicznego myślenia. Szczególnie widać to po starszych osobach, które latem są narażone na wiele niebezpieczeństw, w tym chorób oraz omdleń. Kierowca jest podczas jazdy atakowany bodźcami ze wszystkich stron i wymaga się od niego pełnego skupienia w trakcie całej podróży. Gdy powietrze jest zbyt ciepłe - staje się to niemożliwe.

Ponadto układ klimatyzacji w samochodzie działa nie tylko poprzez obniżenie temperatury w kabinie, lecz także osusza znajdujące się w niej powietrze. To ogromna zaleta klimatyzacji, o której często się zapomina. Wilgoć w samochodzie sprzyja parowaniu szyb, włączenie wówczas - nawet na chwilę - klimatyzacji całkowicie ją usuwa, znacznie zwiększając bezpieczeństwo jazdy.

Jakie są najczęstsze usterki układu klimatyzacji?

Większość właścicieli samochodów w pewnym momencie stanie przed przymusem odwiedzenia punktu naprawiającego układu klimatyzacji. Niestety, podzespoły mogą się uszkodzić praktycznie w każdej chwili, gdyż są skomplikowane i stosunkowo delikatne. Najczęściej uszkodzeniu ulega sprężarka klimatyzacji, zwana także kompresorem, która działa bezustannie pod stosunkowo dużym obciążeniem. Kompresor może się zatrzeć w wyniku niedostatecznej ilości oleju i wymaga wówczas wymiany na nowy. Kolejnym problemem może stać się nieszczelność układu, która objawia się zmniejszeniem wydajności klimatyzacji. Niezależnie jednak od uszkodzeń, w GetParts.pl znajdziesz wszystkie elementy składowe klimatyzacji. Sprawdź koniecznie naszą ofertę!