home
  1. Marki samochodów

System tworzenia mieszanki paliwowej

Każdy pojazd do jazdy wymaga właściwej dla danego modelu silnika mieszanki. W jednostkach diesla stosuje się olej napędowy, a w silnikach benzynowych - tradycyjną benzynę o różnej liczbie oktanowej. Oba te rodzaje wymagają jednak do pracy zmiany stanu skupienia z ciekłego w lotny. W większości modeli samochodów następuje to za pomocą specjalnych wtryskiwaczy lub (w starszych samochodach) gaźników. Do uzyskania jak najlepszych efektów spalania, mieszanka powinna stanowić dosłownie idealne połączenie powietrza z oparami paliwa, gdyż wszelkie odchylenia od normy są bardzo niebezpieczne dla jednostki napędowej i skutkują - w najlepszym razie - bardzo niekomfortową jazdą. Już dziś poznaj wszelkie elementy układu wtryskowego na GetParts.pl i zamów koniecznie niezbędne części. Wszystkie są doskonałej jakości i pochodzą od znanych i cenionych producentów.

Z czego składa się układ wtrysku?

Układ wtrysku pełni bardzo istotną rolę, mianowicie doprowadza do wnętrza cylindra mieszankę paliwową w odpowiednich proporcjach, złożoną z powietrza oraz oparów paliwowych. Jedną z części układu jest między innymi kolektor dolotowy we wtrysku pośrednim oraz samo wnętrze cylindra we wtrysku bezpośrednim, który służy do tworzenia idealnej mieszanki paliwowej. Co ciekawe, jednostki napędowe różnią się również ilością wtryskiwaczy - od jednej, do kilku.

Od ilości wtryskiwaczy zależy sposób pracy jednostki napędowej, jej wydajność oraz spalanie. Przy jednym wtryskiwaczu, paliwo jest dostarczane do wszystkich cylindrów tylko i wyłącznie za jego pomocą, dlatego to rozwiązanie znajdziemy jedynie w silnikach z małą liczbą cylindrów. Układ wtrysku wielopunktowego ma zgoła inne działanie. Każdy cylinder dysponuje swoim własnym wtryskiem, z którego każdy odpowiada za pracę tylko i wyłącznie jednego cylindra. Powyższe modele wtryskiwaczy są umieszczone w kolektorze dolotowym.

Z kolei wtryski bezpośrednie są umieszczone bezpośrednio w cylindrze i tym samym stanowią zupełnie oddzielne rozwiązanie techniczne. Na uwagę zasługuje także sposób zasilania wtryskiwaczy. Ich praca może być sekwencyjna i stale regulowana, grupowa oraz wspólna. W GetParts.pl znajdziesz praktycznie wszystkie wtryskiwacze, przeznaczone do większości samochodów osobowych i nie tylko. Mają doskonałą jakość oraz trwałość liczoną w wielu latach od chwili zainstalowania.

Stosowany kiedyś gaźnik działał na innej zasadzie. Stworzył go w 1876 roku Gottlieb Daimler, współzałożyciel marki Mercedes. Jego działanie opiera się na podstawowych zasadach fizyki stosowanej. Za pomocą różnicy ciśnień wynikającej z paradoksu hydrodynamicznego, paliwo jest wciągane podciśnieniowo do dyszy przy pomocy powietrza wtłaczanego przez wlot powietrza. Paliwo znajduje się stale w niewielkiej ilości w komorze pływakowej, a o ilość skroplonej benzyny dba przepustnica sterowana bezpośrednio pedałem przyspieszenia.

Akcesoria do wtryskiwaczy

Większość wtryskiwaczy do odpowiedniego wykonywania swojej pracy potrzebuje między innymi zestawu czujników, które informują o wielu zmiennych w jednostce napędowej. Najistotniejszy do ich działania jest czujnik położenia wału korbowego, który informuje układ sterujący o aktualnej pozycji wału, o stanie cylindrów i ich aktualnej pozycji, a także dokładnie monitoruje ilość obrotów silnika. Nie mniej istotny jest czujnik przepływu powietrza w układzie dolotowym. To bardzo ważny element, gdyż informuje jednostkę sterującą o ilości powietrza zasysanego przez silnik. Od tych odczytów zależy między innymi skład mieszanki, które może być na bieżąco dostosowany do aktualnych odczytów. W większości samochodów stosuje się również inne czujniki niezbędne do pracy wtryskiwaczy. Warto wśród nich wymienić czujnik odczytujący aktualną pozycję pedałów przyspieszenia oraz hamulca, pozycji wałka rozrządu, a także temperatury silnika czy ciśnienia paliwa. To jednak tylko niewielki wycinek ze wszystkich niezbędnych czujników, gdyż w praktyce występuje ich znacznie więcej.

Co steruje pracą wtryskiwaczy?

Układ sterujący to zazwyczaj komputer silnika, który na bieżąco monitoruje jego pracę i dostosowuje częstotliwość pracy wtryskiwaczy oraz mieszankę paliwową na podstawie setek informacji. Wszystko to odbywa się tysiące razy na sekundę, które to wystarczają komputerowi do stworzenia mieszanki odpowiedniej do danej sytuacji. To swoisty cud techniki, który praktycznie zlikwidował wszelkie problemy związane z tworzeniem mieszanki, gdyż w ciągłym dostępie są dziesiątki odczytów oraz tysiące stale aktualizowanych informacji.

Zamów już dziś wszystkie podzespoły do tworzenia mieszanki paliwowej w GetParts.pl. Oferujemy nie tylko najlepsze ceny, lecz także dostępność produktów najwyższej jakości. Wszystkie pochodzą od znanych i lubianych producentów, charakteryzują się trwałością oraz precyzyjnym wykonaniem każdego, nawet najmniejszego elementu. Dlatego nie zwlekaj i nie szukaj dłużej - zamów już dziś elementy systemu tworzenia mieszanki paliwowej w GetParts.pl!